Suomen opiskelijakuntien liitto – SAMOKin hallitus on päättänyt tänä aamuna koko toimintaa koskevista sopeutustoimista. Yksi henkilö lomautetaan toistaiseksi ja jo aiemmin lomautettuna ollut henkilö irtisanotaan. Muista toiminnan kuluista leikattiin 18 000 euroa, mikä sisältää esimerkiksi vähennyksiä käännöspalveluihin ja hallituksen lounasseteleihin.
Sopeutustoimilla pyritään turvaamaan liiton toiminta myös tulevaisuudessa. Sopeutustarpeeseen on vaikuttanut hankerahoitusten merkittävä lasku, laskeneet jäsenmaksutuotot ja kohonneet kustannukset. Tehdyillä päätöksillä pyritään noin 56 000 euron säästöihin.
“Toiminnan sopeuttaminen on liiton talouden turvaamisen kannalta välttämätöntä. Liiton varsinainen toiminta, eli ammattikorkeakouluopiskelijoiden edunvalvonta ja jäsenopiskelijakuntien palveleminen, pyritään turvaamaan sopeutustoimista huolimatta”, SAMOKin toiminnanjohtaja Vellu Taskila toteaa.
Lisätiedot:
Vellu Taskila
toiminnanjohtaja
[email protected]
+358442385384