SAMOK opiskelijakuntien tukena -projekti 2023–2024

Pandemia-aika ja siihen liittyvät rajoitustoimenpiteet osuivat rajusti opiskelijakuntiin. SAMOK opiskelijauntien tukena -hankkeessa onkin tavoitteena tukea opiskelijakuntia toiminnan palauttamisessa pandemiaa edeltävälle tasolle. Projekti kestää kesään 2024 saakka.

Osana hanketta järjestetään esimerkiksi koulutuksia joilla kehitetään opiskelijakunttien osaamista mm. yhteisöllisyydestä, järjestötoiminnasta ja jäsenrekrytoinnista. Lisäksi osana hanketta tehdään selvitys opiskelijakuntien toiminnasta, jotta SAMOKilla on jatkossa parempi tietopohja tukea opiskelijakuntia!

Lisäksi hankkeessa on tavoitteena on luoda rakenteita, joilla tuetaan opiskelijakuntien osaamista myös hankkeen päätyttyä ja kehittää olemassaolevia tukikeinoja.

Lisätietoa aiheesta:

  • Tekla Kosonen Projektipäällikkö

    040 775 2816

    SAMOK opiskelijakuntien tukena -hanke

Kirjoita tähän hakusana ja paina enteriä