SAMOKs historia

Året var 1996 och dagen var den 15 juni. En grupp aktiva studerande hade samlats i Helsingfors för att besluta om något viktigt. De diskuterade frågan om att bilda ett förbund för yrkeshögskolestuderande.

På det konstituerande mötet fanns tre namnalternativ för förbundet: Förbundet för yrkeshögskolornas studerandekårer i Finland, Förbundet för yrkeshögskolornas elevkårer i Finland och Förbundet för studerandekårer vid yrkeshögskolorna i Finland. Deltagarna röstade mellan två alternativa förkortningar: SAMKOL och SAMOK.

Förbundets namn blev då Förbundet för studerandekårer vid yrkeshögskolorna i Finland – SAMOK rf. År 1997 hölls ett extra förbundsmöte där namnet enligt föreningsregistrets önskan ändrades till Förbundet för studentföreningar vid yrkeshögskolorna i Finland – SAMOK rf. I stiftelseurkunden står namnet Förbundet för studerandekårer vid yrkeshögskolorna i Finland – SAMOK rf, som togs i bruk år 2008. Det nuvarande namnet Finlands studerandekårers förbund SAMOK rf används sedan år 2013.

Stiftande medlemmar:

  • Tero Laakso, Finlands tradenomstuderandes förbund rf (SKOL)
  • Arto Korhonen, Studerandekåren vid Norra Karelens temporära yrkeshögskola
  • Marjut Kinnunen, Studerandeföreningen vid Kajana yrkeshögskola
  • Janne Nelimarkka, Studerandekåren vid Uleåborgs yrkeshögskola
  • Katja Ruuska, Studerandekåren vid Uleåborgs yrkeshögskola
  • Markus Metsäranta, Studerandekåren vid Uleåborgs yrkeshögskola
  • Tuija Tikkala, Förbundet för Studerande inom Hälsovård- och Socialbranschen i Finland, TERHOL rf
  • Tiina Junni, Förbundet för Studerande inom Hälsovård- och Socialbranschen i Finland, TERHOL rf
  • Jarkko Ivalo, Studerandekåren vid Seinäjoki yrkeshögskola
  • Riikka-Maria Ylisuomu, Studerandekåren vid Seinäjoki yrkeshögskola
  • Tuomas Salovaara, Studerandekåren vid Tammerfors yrkeshögskola
  • Anne Kivimäki, Förbundet för studerande inom teknik i Finland – STOL rf

Logor

SAMOK 20 år

Styrelser genom tiderna

2018

Presidium
Marko Grönlund, ordförande (Satakunta yrkeshögskola)
Maria Jokinen, vice ordförande (Metropolia yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Annika Eskman (Yrkeshögskolan Arcada)
Saana Simonen (Laurea yrkeshögskola)
Valtteri Törmänen (Uleåborgs yrkeshögskola)
Markus Vierumäki (Lahtis yrkeshögskola)

2017

Presidium
Anni Koivisto, ordförande (Vasa yrkeshögskola)
Max Laihonen, vice ordförande (Haaga-Helia yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Tommi Kukkonen (Jyväskylä yrkeshögskola)
Jyri Niemi (Åbo yrkeshögskola)
Emmi Paajanen (Metropolia yrkeshögskola)
Austris Stals (Haaga-Helia yrkeshögskola)
Anni Suvisuo (Laurea yrkeshögskola)

2016

Presidium
Jemi Heinilä, ordförande (Metropolia yrkeshögskola)
Sonja Raitamäki, vice ordförande (Åbo yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Tommi Halkosaari (Vasa yrkeshögskola)
Riina Kasurinen (Haaga-Helia yrkeshögskola)
Jaakko Lehtonen (Satakunta yrkeshögskola)
Monna Salmi (Lahtis yrkeshögskola)
Gramoz Shpendi (Tavastlands yrkeshögskola)
Austris Stals (Haaga-Helia yrkeshögskola)

2015

Presidium
Joonas Peltonen, ordförande (Karelia yrkeshögskola)
Katri Manninen, vice ordförande (Metropolia yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Kaisa Hakala (Vasa yrkeshögskola)
Sini Heino (Laurea yrkeshögskola)
Jani Mäntysaari (Satakunta yrkeshögskola)
Maria Outinen (Haaga-Helia yrkeshögskola)
Lauri Tuohiniemi (Seinäjoki yrkeshögskola)

2014

Presidium
Toni Asikainen, ordförande (Haaga-Helia yrkeshögskola)
Mikkel Näkkäläjärvi, vice ordförande (Vasa yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Matti Leppälehto  (Seinäjoki yrkeshögskola)
Noora Nousiainen (Uleåborgs yrkeshögskola)
Joonas Peltonen (Karelia yrkeshögskola)
Anniina Sippola (Tavastlands yrkeshögskola)
Ida Talvinen (Satakunta yrkeshögskola)

2013

Puheenjohtajisto
Mikko Valtonen, puheenjohtaja (Saimaan ammattikorkeakoulu)
Ringa Prauda, varapuheenjohtaja (Turun ammattikorkeakoulu)

Hallituksen jäsenet
Christofer Andersson (Yrkeshögskolan Arcada)
Toni Asikainen (Haaga-Helia ammattikorkeakoulu)
Aleksi Kurvi (Jyväskylän ammattikorkeakoulu)
Sini Myllykoski (Satakunnan ammattikorkeakoulu)
Aleksi Nenonen (Metropolia Ammattikorkeakoulu)

2012

Presidium
Elin Blomqvist, ordförande (Yrkeshögskolan Arcada)
Heli Saikko, vice ordförande (Metropolia yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Anette Karlsson (Laurea yrkeshögskola)
Emmi Lehtinen (Åbo yrkeshögskola)
Jyri Sallinen (Satakunta yrkeshögskola)
Jenni Tuomainen (Tammerfors yrkeshögskola)
Joni Vainikainen (Metropolia yrkeshögskola)

2011

Presidium
Helmi Selamo, ordförande (Kajana yrkeshögskola)
Joona Räsänen, vice ordförande (Saimens yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Eero Mämmi (Humanistiska yrkeshögskola)
Timo Pieti (Uleåborgs yrkeshögskola)
Niina Ratilainen (Åbo yrkeshögskola)
Jenni Tuomainen (Tammerfors yrkeshögskola)
Lotte Uutinen (Yrkeshögskolan Arcada)

2010

Presidium
Simo Takanen, ordförande (Laurea yrkeshögskola)
Konsta Ryhänen, vice ordförande (Uleåborgs yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Joonas Laukkanen (Satakunta yrkeshögskola)
Taina Moisander (Metropolia yrkeshögskola)
Noora Palenius (Laurea yrkeshögskola)
Helmi Selamo (Kajana yrkeshögskola)
Ilona Vihlman (Birkalands yrkeshögskola)

2009

Presidium
Saku Jokisalo, ordförande (Tavastlands yrkeshögskola)
Petri Rytkönen, vice ordförande (Karelia yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Taika Mäkelä (Kymenlaakso yrkeshögskola)
Kristiina Pekkala (Jyväskylä yrkeshögskola)
Milla Suomalainen (Haaga-Helia yrkeshögskola)
Jenny Tabermann (Yrkeshögskolan Arcada)
Carita Wegelius (Södra Karelens yrkeshögskola)

2008

Presidium
Armi Murto, ordförande (Yrkeshögskolan Arcada)
Timo Kontio, vice ordförande (Diakoniyrkeshögskolan)

Styrelsemedlemmar
Sarianna Nieminen (Tavastlands yrkeshögskola)
Nina Viitanen (Tavastlands yrkeshögskola)
Mikko Vieltojärvi (Uleåborgs yrkeshögskola)
Saila Pakarinen (Helsingfors yrkeshögskola)
Jenny Björk (Svenska yrkeshögskolan)

2007

Presidium
Hannu Murisoja, ordförande (Jyväskylä yrkeshögskola)
Sabina Mäki, vice ordförande (Uleåborgs yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Katja Puolakka (Humanistiska yrkeshögskolan)
Sini-Meri Lehtinen (Rovaniemi yrkeshögskola)
Mikko Majander (Helsingfors yrkeshögskola)
Hanna-Maria Länsirinne (Jyväskylä yrkeshögskola)
Emmi Anoschkin (Satakunta yrkeshögskola)

2006

Presidium
Heikki Kaisto, ordförande (Uleåborgs yrkeshögskola)
Niilo Itälinna, vice ordförande (Satakunta yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Arto Hiltunen (Jyväskylä yrkeshögskola)
Arttu Hiltunen (Tavastlands yrkeshögskola)
Sanna Suutari (Södra Karelens yrkeshögskola)
Päivi Keränen (Helsingfors yrkeshögskola)
Anna Buss (Svenska Yrkeshögskolan (Vasa))

2005

Presidium
Petra Nystén, ordförande (Yrkeshögskolan Arcada)
Juha Lamminen (Satakunta yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Maija Varis (Tavastlands yrkeshögskola)
Reetta Marttinen (Hagainstitutets yrkeshögskola)
Arto Tikkanen (Seinäjoki yrkeshögskola)
Tuulikki Pöllänen (S:t Michels yrkeshögskola)
Terhi Salonen (S:t Michels yrkeshögskola)

2004

Presidium
Outi Nikkanen, puheenjohtaja (Tavastlands yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Kati Kyyrö (Birkalands yrkeshögskola)
Jani Ryhänen (Laurea yrkeshögskola)
Jukka Saarimäki (Seinäjoki yrkeshögskola)
Mika Kananen (Uleåborgs yrkeshögskola)
Salla Lindblad (Diakoniyrkeshögskolan)
Riikka Töytäri (Tammerfors yrkeshögskola)

2003

Presidium
Marjaana Haapakoski, ordförande (till 22.4.) (Vasa yrkeshögskola)
Samuli Hakoniemi, ordförande (från 22.4.) (Hagainstitutets yrkeshögskola)
Seena Ikonen, vice ordförande (från 22.4.) (Helsingfors yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Jussi Tamminen (Södra Karelens yrkeshögskola)
Kristiina Vuollet (Savonia yrkeshögskola)
Kirsi Laiho (Jyväskylä yrkeshögskola)
Johanna Seppä (Tavastlands yrkeshögskola)
Anu Simula (Uleåborgs yrkeshögskola)

2002

Presidium
Jouni Kantola, ordförande (Rovaniemi yrkeshögskola)
Jouni Parkkonen, varapuheenjohtaja (Esbo-Vanda tekniska yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Mika Salo (Tavastlands yrkeshögskola)
Satu Arsalo (Åbo yrkeshögskola)
Tuija Piekka (Birkalands yrkeshögskola)
Marjaana Haapakoski (Vasa yrkeshögskola)
Heikki Ulvila (Seinäjoki yrkeshögskola)

2001

Presidium
Minna Kesälä, ordförande (Vasa yrkeshögskola)
Jouni Kantola, vice ordförande (Rovaniemi yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Tomi Hyppänen (Mellersta Österbottens yrkeshögskola)
Piia Mäkilä (Norra Savolax yrkeshögskola)
Jani Sipilä (Vasa yrkeshögskola)
Tuomas Kataja (Esbo-Vanda yrkeshögskola)
Annika Ihalainen (Humanistiska yrkeshögskolan)

2000

Presidium
Janne Niemimäki, ordförande (Kemi-Torneå yrkeshögskola)
Mikko Hautala, varapuheenjohtaja (Tavastlands yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Minna Kesälä (Vasa yrkeshögskola)
Hannes Pekkala (Esbo-Vanda yrkeshögskola)
Max Bernoulli (Satakunta yrkeshögskola)
Hanna Suurhasko (Humanistiska yrkeshögskolan)
Aki Granlund (Diakoniyrkeshögskolan)

Branschspecifika ansvariga
Jake Lahti-Olsen, humanistisk och pedagogisk utbildning, kulturbransch, naturbruk
Tomi Hyppänen, handel och administration, turism- och kosthållsbransch
Irene Heikkinen, socialbransch
Jouni Kuntola, hälsovårdsbransch
Toni Mulari, teknik och kommunikation

1999

Presidium
Sami Aalto, ordförande (Satakunta yrkeshögskola)
Teemu Seppänen, vice ordförande (Vasa yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Minna Leppikangas (Tavastlands yrkeshögskola)
Taru Liira (Helsingfors yrkeshögskola)
Tuulia Berschewsky (Helsingfors yrkeshögskola)
Saku Impiö (Rovaniemi yrkeshögskola)
Tapio Hietalahti (Yrkeshögskola Sydväst)
Lea Rankinen (Uleåborgs yrkeshögskola)

Branschspecifika ansvariga
Niina Mäkelä, handel och administration, turism- och kosthållsbransch
Leena Miikkulainen, hälsovårdsbransch
Tiina Kumpulainen, socialbransch
Antti Yrjölä, teknik och kommunikation

1998

Presidium
Sami Aalto, ordförande (Satakunta yrkeshögskola)
Tommi Leikkari, vice ordförande (Vasa yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Kati Vellinki (Seinäjoki yrkeshögskola)
Päivi Saarinen (Tammerfors yrkeshögskola)
Ira Salminen (Uleåborgs yrkeshögskola)
Lotta Prinssi (Åbo yrkeshögskola)
Kalle Viitanen (S:t Michels yrkeshögskola)
Kalle Bäckman (Lahtis yrkeshögskola)
Teemu Seppänen (Vasa yrkeshögskola)

Branschspecifika ansvariga
Kari Mikkola, naturbruk
Ulla Salminen, turism- och kosthållsbransch
Niina Mäkelä, turism- och kosthållsbransch
Sanna Lehtisaari, handel och administration
Tuulia Berschewsky, socialbransch
Virpi Kuismin, teknik och kommunikation

1997

Presidium
Janne Nelimarkka, ordförande (Uleåborgs yrkeshögskola)
Sami Mäki-Rahkola, vice ordförande (Esbo-Vanda tekniska yrkeshögskola)

Styrelsemedlemmar
Sami Aalto (Satakunta yrkeshögskola)
Noora Heinonen (Lahtis yrkeshögskola)
Annikki Tanskanen (Norra Karelens yrkeshögskola)
Petri Matveinen (Kuopio läroanstalt för hantverk och konstindustri)
Riikka-Maria Yli-Suomu (Seinäjoki yrkeshögskola)
Jukka Tukiainen (S:t Michels yrkeshögskola)

1996

Presidium
Janne Nelimarkka, ordförande (Uleåborgs yrkeshögskola)
Kari Ojala, varapuheenjohtaja (Förbundet för studerande inom teknik i Finland)

Styrelsemedlemmar
Riikka-Maria Yli-Suomu (Seinäjoki yrkeshögskola)
Pia Immonen (Kouvola institut för företagsekonomi)
Petri Matveinen (Kuopio läroanstalt för hantverk och konstindustri)
Kati Knuutila (Tammerfors hälsovårdsläroanstalt)
Ismo Kainulainen (Joensuu hälsovårdsläroanstalt)
Päivi Pisto (Satakunta yrkeshögskola)
Tuomas Salovaara (Tradenomstuderande i Tammerfors rf)

Personal genom tiderna

2018

Administration
Miikka Lönnqvist, verksamhetschef
Vellu Taskila, administrativ planerare

Sakkunniga
Antti Hallia, sakkunnig
Eero Löytömäki, socialpolitisk sakkunnig
Anniina Sippola, utbildningspolitisk sakkunnig
Jenni Röynä, internationell koordinator

Kommunikation och tjänster
Julia Kurki, föreningssamordnare
Henna Sihvonen, kommunikationsplanerare

2017

Administration
Miikka Lönnqvist, verksamhetschef
Milla Halme, verksamhetschef
Vellu Taskila, administrativ planerare

Sakkunniga
Antti Hallia, sakkunnig
Eero Löytömäki, socialpolitisk sakkunnig
Anniina Sippola, utbildningspolitisk sakkunnig
Anni Vesa, utbildningspolitisk sakkunnig
Jenni Röynä, internationell koordinator

Kommunikation och tjänster
Henna Sihvonen, kommunikationsplanerare
Julia Kurki, föreningssamordnare

2016

Administration
Milla Halme, verksamhetschef
Milla Halme, intressebevakningsdirektör
Vellu Taskila, hallinnon suunnittelija
Jani Hyppänen,förvaltningsdirektör

Sakkunniga
Antti Hallia, sakkunnig
Jussi-Pekka Rode, studerandehälsovård
Anni Vesa, utbildningspolitik
Pauliina Savola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning

Kommunikation och tjänster
Henna Sihvonen, informatör
Maria Outinen, evenemangskoordinator

2015

Administration
Jani Hyppänen, administrativ chef
Milla Halme, intressebevakningsdirektör

Asiantuntijat
Antti Hallia, sakkunnig
Taina Moisander, internationella ärenden
Pauliina Savola, internationella ärenden
Jussi-Pekka Rode, studerandehälsovård
Anni Vesa, utbildningspolitik
Vellu Taskila, undervisning och handledning

Kommunikation 
Henna Sihvonen, informatör

2014

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, sakkunnig
Nelli Karkkunen, studerandehälsovård
Jussi-Pekka Rode, studerandehälsovård
Taina Moisander, internationella ärenden
Pauliina Savola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning
Mikko Vieltojärvi, högskolesystem
 

Kommunikation
Anita Härkönen, informatör
Henna Sihvonen, informatör

2013

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, sakkunnig
Nelli Karkkunen, studerandehälsovård
Silva Loikkanen, studerandehälsovård
Pauliina Savola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning
Mikko Vieltojärvi, högskolesystem

Kommunikation
Anita Härkönen, informatör

2012

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, studiesociala förmåner
Nelli Karkkunen, studerandehälsovård
Pauliina Savola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning
Mikko Vieltojärvi, högskolesystem

Kommunikation
Anne Sivula, informatör

2011

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, studiesociala förmåner
Nelli Karkkunen, studerandehälsovård
Pauliina Savola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning
Sakari Heikkilä, högskolesystem
Mikko Vieltojärvi, högskolesystem

Kommunikation
Anne Sivula, informatör
Kirsi Sjöholm, informatör

2010

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, studiesociala förmåner
Amu Urhonen, studerandehälsovård
Henna Juusola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning
Mikko Heinikoski, högskolesystem

Kommunikation
Sanna Heino, informatör

2009

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, studiesociala förmåner
Amu Urhonen, studerandehälsovård
Henna Juusola, internationella ärenden
Vellu Taskila, undervisning och handledning
Mikko Heinikoski, högskolesystem

Kommunikation
Kirsi Suominen, informatör

2008

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, socialpolitisk sekreterare
Nelli Karkkunen, socialpolitisk sekreterare
Henna Juusola, sekreterare för internationella ärenden
Vellu Taskila, utbildningspolitisk sekreterare
Mikko Heinikoski, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Kirsi Suominen, informatör

2007

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare

Sakkunniga
Antti Hallia, socialpolitisk sekreterare
Jouni Parkkonen, socialpolitisk sekreterare
Nelli Karkkunen, socialpolitisk sekreterare
Henna Juusola, sekreterare för internationella ärenden
Vellu Taskila, utbildningspolitisk sekreterare
Sakari Heikkilä, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Linda Piirto, informatör

2006

Administration
Jani Hyppänen, generalsekreterare
Jouni Parkkonen, vt. generalsekreterare
Marjatta Harjula, generalsekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare
Antti Hallia, organisationssekreterare

Sakkunniga
Marika Nordlund, socialpolitisk sekreterare
Jouni Parkkonen, socialpolitisk sekreterare
Janna Koivisto, internationella ärenden
Vellu Taskila, koulutuspoliittinen sihteeri
Sakari Heikkilä, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Pekka Holopainen, informatör

2005

Administration
Juha Makkonen, generalsekreterare
Jouni Parkkonen, vt. generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare
Antti Hallia, organisationssekreterare

Sakkunniga
Marika Nordlund, socialpolitisk sekreterare
Jouni Parkkonen, socialpolitisk sekreterare
Janna Koivisto, internationella ärenden
Pirve Lapiolahti, utbildningspolitisk sekreterare
Minna Nieminen, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Pekka Holopainen, informatör

2004

Administration
Juha Makkonen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare
Antti Hallia, organisationssekreterare

Sakkunniga
Anne Rissanen, socialpolitisk sekreterare
Jouni Parkkonen, socialpolitisk sekreterare
Timo Sivonen, internationella ärenden
Pirve Lapiolahti, utbildningspolitisk sekreterare
Minna Nieminen, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Pauli Salokangas, informatör

2003

Administration
Kati Vellinki, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare
Jani Hyppänen, organisationssekreterare

Sakkunniga
Anne Rissanen, socialpolitisk sekreterare
Timo Sivonen, internationella ärenden
Pirve Lapiolahti, utbildningspolitisk sekreterare
Hanna Myllys, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Pauli Salokangas, informatör

2002

Administration
Kati Vellinki, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare

Asiantuntijat
Anne Rissanen, socialpolitisk sekreterare
Timo Sivonen, internationella ärenden
Tuulia Berschewsky, branschsekreterare
Hanna Myllys, utbildningspolitisk sekreterare

Kommunikation
Pauli Salokangas, informatör

2001

Administration
Kristiina Kokko, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare
Pirjo Kangasmuukko, byråsekreterare

Sakkunniga
Suvi Oinonen, socialpolitisk sekreterare
Tuulia Berschewsky, branschsekreterare
Kristiina Huttu, utbildningspolitisk sekreterare
Tuomas Jääskeläinen, karriär- och rekryteringssekreterare

Kommunikation
Anna-Katariina Pesonen, informatör

2000

Administration
Timo Oravainen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare

Asiantuntijat
Kristiina Huttu, utbildningspolitisk sekreterare
Thomas Åberg, karriär- och rekryteringssekreterare

Kommunikation
Meri Eskola, informatör

1999

Administration
Timo Oravainen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare

Sakkunniga
Aulikki Varjo, internationella ärenden
Riikka-Maria Yli-Suomu, sekreterare för kvalitetskontroll
Pekka Härkönen, karriär- och rekryteringssekreterare

Kommunikation
Jani Hyppänen, informatör

1998

Administration
Ari Kekarainen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare

Sakkunniga
Aulikki Varjo, internationella ärenden
Riikka-Maria Yli-Suomu, sekreterare för kvalitetskontroll
Pekka Härkönen, sekreterare för tutorverksamhet
Pia Immonen, socialpolitisk sekreterare

Kommunikation
Jani Hyppänen, informatör

1997

Administration
Ari Kekarainen, generalsekreterare
Marjatta Harjula, ekonomisekreterare

Sakkunniga
Aulikki Varjo, internationella ärenden
Pekka Härkönen, sekreterare för tutorverksamhet
Pia Immonen, socialpolitisk sekreterare
Ari Kettunen, sekreterare för utvecklingssamarbete

Kommunikation
Maarit Harjusalmi, informatör

1996

Administration
Ari Kekarainen, generalsekreterare

Sakkunniga
Aulikki Varjo, internationella ärenden
Pekka Härkönen, projektsekreterare (tutor)
Terhi Koulumies, socialpolitisk sekreterare

Kommunikation
Maarit Harjusalmi, informatör

Start typing and press Enter to search