Skip to main content

Tiedote: SAMOKin ja SYLin YTHS-kyselyn tulokset on julkaistu

SYL ja SAMOK toteuttivat keväällä 2026 korkeakouluopiskelijoille kyselyn opiskeluterveydenhuollon tilasta ja sen kehittämistarpeista. Tulokset analysoi Opiskelun ja koulutuksen tutkimussäätiö Otus.

Kyselyyn vastasi yhteensä 1702 korkeakouluopiskelijaa, joiden osuus korkeakoulusektoreiden välillä jakautui tasan 50 % osuuksiin.

Kyselyn tuloksista voidaan havaita, että opiskelijat käyttävät Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön palveluja ja suhtautuvat niihin pääosin myönteisesti. Kyselyn keskeiset havainnot koskevat huolta valmistumisen jälkeisestä hoidon saamisesta, toiveita YTHS:n palveluvalikoiman laajentamisesta sekä uuden palvelualusta YTHSDigin myönteistä ensiarviota.

Keskeiset huomiot kyselyn tuloksista:

  • Huoli valmistumisen jälkeisestä hoidosta: Puolet vastaajista ilmoitti olevansa melko tai erittäin huolissaan siitä, saavatko he tarvitsemansa hoidon julkiselta terveydenhuollolta valmistumisen jälkeen.
  • Palveluvalikoiman laajentaminen: 53,6 % toivoo YTHS:ltä erikoissairaanhoitoa, kuten gynekologin, ihotautilääkärin ja sisätautilääkärin palveluja. Maksuton ehkäisy on toiveissa toisena (39,3 %).
  • YTHSDigin ensikokemukset olleet pääosin myönteisiä.
  • Vahvistunut luottamus palveluiden saamiseen: Syyksi jättää palvelut käyttämättä ilmoitettu epäusko palvelun saamiseen on laskenut 33,2 prosentista 19,2 prosenttiin vuodesta 2023.

“Valmistumisen tulisi avata uusia mahdollisuuksia, ei lietsoa pelkoa tai huolta hoitopolun katkeamisesta ja järjestelmien väliin putoamisesta. On vakava viesti, jos puolet opiskelijoista ilmoittaa olevansa huolissaan tarvitsemansa hoidon saamisesta siirtyessään YTHS:ltä hyvinvointialueiden palveluiden piiriin. YTHS:n ja hyvinvointialueiden välille tarvitaan toimivat käytännöt, joilla turvataan hoitopolkujen katkeamattomuus. Opintojen päättyminen ei saa tarkoittaa hoidon päättymistä”, painottaa SYLin hallituksen jäsen Aada Aho.

“Enemmistö opiskelijoista on valmiita maltilliseen maksukorotukseen paremman palvelutason nimissä. Gynekologin ja ihotautilääkärin palvelujen palauttaminen aiempaan tapaan osaksi YTHS:n palveluvalikoimaa vastaisi kyselyssä esiin nousseisiin toiveisiin ja vahvistaisi hoidon jatkuvuutta. Näkemyksemme mukaan riittävästi resursoitu laajennus voisi samalla keventää hyvinvointialueiden kuormitusta ja vähentää opiskelijoiden siirtymistä palveluntarjoajalta toiselle”, arvioi Laura Laakso SAMOKin hallituksen varapuheenjohtaja.

Laajemmin kyselytutkimuksen havaintoihin voi tutustua kyselystä koostetun tulosraportin avulla.

Lisätietoja:

Jere Tapio
Hyvinvointipolitiikan erityisasiantuntija (Suomen opiskelijakuntien liitto – SAMOK)
[email protected]
040 760 9463

Jesse Häyhä
Sosiaalipolitiikan asiantuntija (Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL)
[email protected]
044 796 1200

Suomen opiskelijakuntien liitto – SAMOK ry

Lapinrinne 2 | 00180 Helsinki
[email protected]
Y-tunnus: 1056678-8

SAMOK somessa

© 2026 SAMOK ry | By developit // creative