0

facebook_coverphoto_pun_828x315

Kuntavaalit järjestetään 9. huhtikuuta, jonka seurauksena valitaan uudet valtuustot päättämään kuntien asioista. Ammattikorkeakoulukentällä on havaittavissa vaalikuhinaa, kun ehdolla on reilu 140* ammattikorkeakouluopiskelijaa. Vaaleista on innostuttu myös SAMOKin toimistolla, kun viisi henkilöä on asettunut näissä vaaleissa ehdolle: Anni Koivisto (Utsjoki), Max Laihonen (Helsinki), Jyri Niemi (Turku), Anniina Sippola (Helsinki) ja Anni Suvisuo (Järvenpää).

“Olemme SAMOKissa ylpeitä, että näin moni opiskelija haluaa olla mukana kuntien päätöksenteossa. Tulevaisuudessa kuntien tärkein tehtävä on sivistys ja on erittäin hienoa, että opiskelijat haluavat olla päättämässä koulutukseen liittyvistä asioista. Toivottavasti tämä kannustaa opiskelijoita myös äänestysuurnille ja tulevaisuudessa yhä useampi nuori kiinnostuu vaikuttamisesta”, toteaa SAMOKin puheenjohtaja Anni Koivisto.

Muista äänestää!
Ennakkoäänestys 29.3. - 4.4.2017
Vaalipäivä 9.4.2017

*tieto perustuu SAMOKin tekemään kyselyyn, johon opiskelija on saanut ilmiantaa oman ehdokkuutensa.

Listaus kuntavaaliehdokkaista

Yrkeshögskolan Arcada

  • Elin Blomqvist (Porvoo)

Centria-ammattikorkeakoulu

  • Ville-Veikko Haapala (Kokkola)
  • Sami Hänninen (Kalajoki)
  • Greta Kauranen (Pyhäjärvi)
  • Heidi Räihä (Kalajoki)

Diakonia-ammattikorkeakoulu

  • Anuriikka Luotola (Helsinki)
  • Susanna Ngene (Helsinki)
  • Hanna Paasonen (Nurmijärvi)
  • Elina Partanen (Kangasniemi)
  • Tuulia Riita (Ulvila)
  • Aleksi Talvitie (Pori)
  • Hanni Timonen (Helsinki)
  • Tuomas Vainionpää (Pori)

Haaga-Helia ammattikorkeakoulu

  • Riina Kasurinen (Helsinki)
  • Max Laihonen (Helsinki)
  • Aapomikko Matti (Pello)
  • Auli Piiparinen (Leppävirta)
  • Roosa Rinne (Lahti)
  • Anton Salenius (Helsinki)
  • Andrey Veremenko (Helsinki)
  • Matti Virkkunen (Vantaa)

Humanistinen ammattikorkeakoulu

  • Arto Bäckström (Vantaa)
  • Jussi Heikkinen (Turku)
  • Kaisla Huhta (Nurmijärvi)
  • Tarja Jalo (Turku)
  • Aku Kervinen (Kuopio)
  • Emma Koskimaa (Helsinki)
  • Minna Kuusisto (Kaarina)
  • Neea Kähkönen (Turku)
  • Juhana Lalli (Jyväskylä)
  • Antti Mäki (Kaarina)
  • Annu Niinistö (Salo)
  • Ari Näätsaari (Espoo)
  • Markku Peltojoki (Kuopio)
  • Katja Pitkänen (Siilinjärvi)
  • Saija-Reetta Puopolo (Kotirinta) (Salo)
  • Pia Rouhiainen (Helsinki)
  • Kati Saarinen (Turku)
  • Theo Tyrväinen (Helsinki)

Hämeen ammattikorkeakoulu

  • Mari Hartikainen (Kerava)
  • Pauliina Hirviniemi-Hakala (Hämeenlinna)
  • Maija Kranni (Forssa)
  • Lotta Makkonen (Ylöjärvi)
  • Sanna Merikallio-Tepponen (Salo)
  • Janne Niiniharju (Tampere)
  • Jaakko Salminen (Hämeenlinna)
  • Anniina Sippola (Helsinki)
  • Henri Turkia (Hyvinkää)
  • Iida Valtonen (Janakkala)

Jyväskylän ammattikorkeakoulu

  • Aleksi Kurvi (Hämeenlinna)
  • Eemeli Rajala (Jyväskylä)
  • Timo Varakas (Jyväskylä)

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

  • Eija Kaihila (Mikkeli)
  • Saska Kangassalo (Mikkeli)
  • Heli Kauppinen (Mikkeli)
  • Leena Kautto-Koukka (Laukaa)
  • Annika Leppänen (Kouvola)
  • Salla Natunen (Lahti)
  • Tesma-Liisa Nieminen (Kotka)
  • Asko Nurminen (Mikkeli)
  • Rurik Rantalainen (Kotka)
  • Saara Vauhkonen (Mikkeli)

Kajaanin ammattikorkeakoulu

  • Noora Kyllönen (Kajaani)
  • Matti Remes (Kajaani)

Karelia-ammattikorkeakoulu

  • Mari Ikonen (Joensuu)

Lahden ammattikorkeakoulu

  • Nelli Nevala (Lahti)
  • Ilona Rinne (Lahti)
  • Monna Salmi (Lahti)
  • Markus Vierumäki (Lahti)

Lapin ammattikorkeakoulu

  • Ville-Joonas Engman (Rovaniemi)
  • Heikki Lindroos (Rovaniemi)
  • Oona Löytänen (Rovaniemi)
  • Johanna Juntunen (Pyhäntä)
  • Tiina Molkoselkä (Kemi)
  • Ari Ryynänen (Rovaniemi)
  • Lasse Viitala (Rovaniemi)

Laurea-ammattikorkeakoulu

  • Sebastian Franckenhaeuser (Helsinki)
  • Jussi Kukkola (Hyvinkää)
  • Ari Laitinen (Helsinki)
  • Tiina Vesa (Vantaa)
  • Anni Suvisuo (Järvenpää)
  • Jaakko Tanttu (Vantaa)

Metropolia Ammattikorkeakoulu

  • Laura Alanko (Helsinki)
  • Emil Bulut (Vantaa)
  • Samuel Drake (Helsinki)
  • Jemi Heinilä (Helsinki)
  • Outi Häkkinen (Vantaa)
  • Maria Jokinen (Helsinki)
  • Valtteri Markula (Helsinki)
  • Sonja Pääsukene (Vantaa)
  • Nelli-Maria Sarasmaa (Vantaa)

Oulun ammattikorkeakoulu

  • Niilo Heinonen (Oulu)
  • Janne Hyvönen (Sotkamo)
  • Ronja Kuorikoski (Oulu)
  • Minna Kärjä (Oulu)
  • Valtteri Törmänen (Oulu)
  • Sanna Väisänen (Ylitornio)

Saimaan ammattikorkeakoulu

  • Eero Turkulainen (Lappeenranta)

Satakunnan ammattikorkeakoulu

  • Marko Grönlund (Rauma)
  • Markus Helminen (Eurajoki)
  • Eero Hirvikoski (Forssa)
  • Jonna Jylhäsaari (Pori)
  • Ville Katajisto (Pori)
  • Tarja Mäki-Punto-Ristanen (Loimaa)
  • Juho Paavola (Kokemäki)
  • Marianne Poutala (Huittinen)
  • Mikael Ropo (Pori)
  • Joonas Tuomisto (Pomarkku)
  • Elli-Nora Vehmanen (Pori)

Savonia-ammattikorkeakoulu

  • Eetu Nissinen (Sulkava)

Seinäjoen ammattikorkeakoulu

  • Aku Autio (Kurikka)
  • Mira Haapala (Kaskinen)
  • Tero Hautakangas (Seinäjoki)
  • Karri Kallio (Seinäjoki)
  • Samuli Juurakko (Karvia)
  • Heli Lahti (Seinäjoki)
  • Jesse Luhtala (Seinäjoki)
  • Niclas Pöytälaakso (Ilmajoki)

Tampereen ammattikorkeakoulu

  • Matti Aho (Tampere)
  • Arttu Huhtanen (Tampere)
  • Sina Isokallio (Kangasala)
  • Jami Juutila (Tampere)
  • Ville Laine (Ylöjärvi)
  • Erik Lydén (Tampere)

Turun ammattikorkeakoulu

  • Ida Akkila (Turku)
  • Kurt Andersson (Kemiönsaari)
  • Eeva-Maria Haapamäki (Kaarina)
  • Anna-Kaisa Kälviäinen (Turku)
  • Heidi Lehtonen (Turku)
  • Jyri Niemi (Turku)
  • Markus Norrgran (Turku)
  • Sari Pesonen (Salo)
  • Rasmus Rantanen (Turku)
  • Aino Tammi (Huittinen)
  • Maria Tuomi (Laitila)
  • Tanja Uusitalo (Humppila)

Vaasan ammattikorkeakoulu

  • Aino Akinyemi (Vaasa)
  • Sini Karjalainen (Mustasaari)
  • Anni Koivisto (Utsjoki)
  • Kaisa Ranta (Vaasa)
  • Kiymet Ser (Vaasa)
  • Tobias Simon (Vaasa)