Koulutuksellinen tasa-arvo mukaan hallitusohjelmaan

Suomi on koulutuksellisen tasa-arvon mallimaa: meillä on maailman paras peruskoulu, laaja oppilaitosverkko ja maksuton koulutus. Olemme vuosien saatossa uskaltaneet panostaa siihen, että jokaisella on aito mahdollisuus kouluttautua niin pitkälle, kuin omat rahkeet riittävät. Emme kuitenkaan voi jäädä vain ihastelemaan menneitä suurtekoja. Myös 2020-luku kaipaa tasa-arvotekoja.
Ehdotankin, että aloitamme työn heti ja ryhdymme ratkomaan viittä suurinta koulutuksellisen tasa-arvon kipupistettä:
Koulutusvalintojen sukupuolittuneisuutta on vähennettävä
Maahanmuuttajataustaisten koulutusmahdollisuudet kaipaavat parannusta
Perhetausta vaikuttaa yhä koulutusvalintoihin aivan liikaa
Koulutuksen läpäisy ja keskeyttäminen eriytyvät sukupuolen ja perhetaustan mukaan
Koulutuksellista tasa-arvoa ei seurata ja mitata riittävän systemaattisesti
Ratkaisumallit
Miten tämä sitten tehdään? Laastariratkaisujen sijaan tarvitaan kokonaisvaltainen, koko koulutuspolun kattava lähestymistapa. Toimenpiteitä tarvitaan jokaiselle koulutusasteelle aina varhaiskasvatuksesta korkeakouluihin.
Seuraavan hallituksen on ryhdyttävä toimeen: Lisätään varhaiskasvatuksen osallistumisastetta ja palautetaan subjektiivinen päivähoito-oikeus. Taataan, että jokainen taustastaan riippumatta saa peruskoulusta riittävät valmiudet ja varmistetaan, että jokaisella nuorella on vähintään toisen asteen tutkinto ja valmiudet jatko-opintoihin. Toteutetaan toimenpiteet maahanmuuttajien koulutuspolun sujuvoittamiseksi. Kehitetään työkaluja joilla tunnistetaan paremmin keskeyttämisvaarassa olevat opiskelijat sekä työkaluja keskeyttämisen ennaltaehkäisemiseen. Tehdään nämä ja enemmän. Toimenpiteitä kyllä löytyy, nyt tarvitaan enää tahtoa toteuttaa ne.
Lisäksi tarvitaan selkeät, tarpeeksi kunnianhimoiset ja mitattavat tavoitteet. Mallia voisi ottaa esimerkiksi Irlannista, där man har fastställt selkeät numeeriset tavoitteet aliedustettujen ryhmien koulutukseen pääsyn lisäämiseksi.
Me SAMOKissa olemmekin esittäneet, että seuraavan hallituksen on valmisteltava strateginen, koko koulutuspolun kattava ja kunnianhimoinen programmet för jämlikhet i utbildningen. Vain niin varmistetaan, että Suomi on koulutuksellisen tasa-arvon mallimaa myös 2030-luvulla. Ohjelman toimenpiteet voitaisiin toteuttaa pitkälti OKM:n hankerahoituksella Sipilän hallituksen kärkihankkeiden tapaan.
Ett polariserat samhälle, ojämlikhet och marginalisering är vår tids stora utmaningar. Jämlikhet i utbildningen är ett av de mest effektiva sätten att bemöta dessa utmaningar. Därför måste samhället garantera lika möjligheter för alla under hela livet att förvärva de färdigheter och den utbildning som krävs för att lyckas på arbetsmarknaden och i livet. För att den finländska utbildningen verkligen ska bli den bästa i världen måste vi se till att alla, oavsett bakgrund, kan utbilda sig enligt sin potential.
Hallitusneuvotteluissa kestäviä ratkaisuja
Vaadimme, että tuleva hallitus ottaa asian hoitaakseen. Tänä keväänä tehdään tulevaisuutta ajatellen suuria ratkaisuja, kun Antti Rinne ja kumppanit sorvaavat uutta hallitusohjelmaa. Me SAMOKissa kaipaamme hallitusohjelmalta kestäviä ratkaisuja, joista tulevatkin sukupolvet voivat olla ylpeitä. Koulutuksellinen tasa-arvo on aina ollut Suomen menestyksen tae – uskalletaan jälleen panostaa siihen!
Liisa Hyytiäinen
Vice ordförande
