Skip to main content

Lausuimme luonnoksesta valtioneuvoston periaatepäätökseksi kansallisesta ohjelmasta demokratian ja osallistumisen edistämiseksi (demokratiaohjelma)

SAMOK lausui demokratiaohjelmasta. Voit tutustua koko lausuntoon lausuntopalveluiden kautta. SAMOK näkee äänestysaktiivisuuden edistämisen tärkeänä. Onkin hyvä, että tavoitelinjauksessa on mainittu erikseen äänestyspaikkojen saavutettavuus. Kaikkien vaalien kohdalla äänestyspaikan tulisi sijaita siellä, missä nuoret ovat. Yksi keino tähän on varmistaa, että äänestyspiste on kampuksella tai sen välittömässä läheisyydessä. 

Luonnoksessa mainitaan, että eri tahot ovat antaneet useita suosituksia lasten ja nuorten demokraattisen osallistumisen vahvistamiseksi.  Opiskelijakunnilla on tärkeä rooli demokratiakasvatuksessa. SAMOK näkee, että opiskelijakuntien aseman huomioiminen ja toiminnan turvaaminen on yksi merkittävä tekijä nuorten osallisuuden edistämisessä.

National Union of Students in Finnish Universities of Applied Sciences – SAMOK

Lapinrinne 2 | 00180 Helsinki
[email protected]
Business ID: 1056678-8

SAMOK on social media

© 2026 SAMOK ry | By developit // creative